melanie has logged 159 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★½
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Conversation

The Conversation

1974
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Edit this entry  
19
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★
Edit this entry  
12
Who's That Knocking at My Door

Who's That Knocking at My Door

1967
×
★★★½
Edit this entry  
12
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Edit this entry  
07
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Edit this entry  
29
The Last House on the Left

The Last House on the Left

1972
×
★★★
Edit this entry  
29
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
26
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
Prom Night

Prom Night

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★★½
Edit this entry