Malik has logged 201 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Husbands

Husbands

1970
×
Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read prior review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Overlord

Overlord

2018
×
Edit this entry  
17
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
Edit this entry  
14
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
13
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
Edit this entry  
12
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
Edit this entry  
10
Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

Filmmakers of Our Time: John Cassavetes

1969
×
Edit this entry  
10
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
Edit this entry  
07
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
Edit this entry  
06
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
Edit this entry  
05
Transit

Transit

2018
×
Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read prior review Edit this entry  
02
The Game

The Game

1997
×
Edit this entry  
01
The Report

The Report

2019
×
Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
Edit this entry  
25
Chimes at Midnight

Chimes at Midnight

1965
×
Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
19
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
Edit this entry  
18
The Stranger

The Stranger

1946
×
Edit this entry  
18
Black Angel

Black Angel

1980
×
Edit this entry  
17
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
10
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
Read prior review Edit this entry  
05
The Irishman

The Irishman

2019
×
Edit this entry  
03
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
Edit this entry  
02
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
01
Okja

Okja

2017
×
Read prior review Edit this entry