Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Everything, Everything

Everything, Everything

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Moon Knight

Moon Knight

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
365 Days: This Day

365 Days: This Day

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Before the Fall

Before the Fall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
Read the review Edit this entry  
28
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Firebird

Firebird

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
Edit this entry  
08
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
Edit this entry  
25
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
21
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Edit this entry  
13
Fresh

Fresh

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Show Me Love

Show Me Love

1998
×
★★★
Edit this entry  
03
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
Edit this entry  
22
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Before the Fall

Before the Fall

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Tall Girl 2

Tall Girl 2

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

Ek Ladki Ko Dekha Toh Aisa Laga

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
1917

1917

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Munich: The Edge of War

Munich: The Edge of War

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dorian Gray

Dorian Gray

2009
×
★½
Read the review Edit this entry