Mallory37 has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Broken Flowers

Broken Flowers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vilains

Vilains

2021
×
Edit this entry  
22
Volver

Volver

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Making Waves: The Art of Cinematic Sound

Making Waves: The Art of Cinematic Sound

2019
×
Edit this entry  
15
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★
Edit this entry  
10
Compartment No. 6

Compartment No. 6

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lost Illusions

Lost Illusions

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Deep End

Deep End

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★½
Edit this entry  
31
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Suitor

The Suitor

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
See You Up There

See You Up There

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fierrot le pou

Fierrot le pou

1990
×
Edit this entry  
17
Au-delà des murs

Au-delà des murs

2021
×
Edit this entry  
17
Good Mother

Good Mother

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Nail Clippers

The Nail Clippers

1969
×
Read the review Edit this entry  
15
Undercover

Undercover

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Z

Z

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Extra Flavour

Extra Flavour

2021
×
Edit this entry  
07
The Silence of the Sea

The Silence of the Sea

1949
×
★★★
Edit this entry  
06
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★½
Edit this entry  
05
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry  
05
Aïssa

Aïssa

2014
×
Edit this entry  
04
The Offence

The Offence

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry