RSS feed for Mallory

Mallory has logged 59 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
John Wick: Chapter 3 – Parabellum

John Wick: Chapter 3 – Parabellum

2019
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Hottest August

The Hottest August

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★½
Edit this entry  
14
Book Club

Book Club

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Edit this entry  
12
French Kiss

French Kiss

1995
×
★★★
Edit this entry  
11
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Only You

Only You

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Turning Point

The Turning Point

1977
×
★★½
Edit this entry  
04
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
★★★½
Edit this entry  
03
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★
Edit this entry  
21
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cabaret

Cabaret

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Edit this entry  
03
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
31
X2

X2

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
26
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Us

Us

2019
×
★★★½
Edit this entry  
20
Extra Ordinary.

Extra Ordinary.

2019
×
Edit this entry  
10
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Apollo 11

Apollo 11

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Mary Jane's Not a Virgin Anymore

Mary Jane's Not a Virgin Anymore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Now You See Me 2

Now You See Me 2

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
Edit this entry  
11
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Design for Dreaming

Design for Dreaming

1956
×
★★★½
Edit this entry  
08
Cold Case Hammarskjöld

Cold Case Hammarskjöld

2019
×
Edit this entry  
06
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Dolce Fine Giornata

Dolce Fine Giornata

2019
×
Edit this entry  
03
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Memory: The Origins of Alien

Memory: The Origins of Alien

2019
×
Edit this entry  
27
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
Edit this entry  
27
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Edit this entry  
26
How to Build a Time Machine

How to Build a Time Machine

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★½
Edit this entry  
24
The Wife

The Wife

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Fyre

Fyre

2019
×
★★★
Edit this entry