malou has logged 109 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Dig

The Dig

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part III

Back to the Future Part III

1990
×
★★★★
Edit this entry  
19
Gandhi

Gandhi

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Back to the Future Part II

Back to the Future Part II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Cinderella

Cinderella

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Alien

Alien

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Edit this entry  
16
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Brother Bear

Brother Bear

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
About Time

About Time

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lion King II: Simba's Pride

The Lion King II: Simba's Pride

1998
×
★★★
Edit this entry  
12
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Secret Life of Bees

The Secret Life of Bees

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
37 Seconds

37 Seconds

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
09
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Little Big Women

Little Big Women

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry