malou has logged 42 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Piper

Piper

2016
×
★★★★
Edit this entry  
31
Bao

Bao

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★★★
Edit this entry  
24
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Big

Big

1988
×
★★★
Edit this entry  
18
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Secret Garden

The Secret Garden

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mudbound

Mudbound

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Summerland

Summerland

2020
×
★★★★
Edit this entry  
07
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Belle

Belle

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Edit this entry  
05
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Thing Called Love

The Thing Called Love

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry