• Avengers: Infinity War

    Avengers: Infinity War

    ★★★★

    the cinematography in this one is truly immaculate

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★★★

    leonardo dicaprio is so talented, i don’t make the rules.

    and i love baz luhrman’s style, i don’t care what y’all say.

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★

    so good

  • 2001: A Space Odyssey

    2001: A Space Odyssey

    ★★★½

    spoiler free summary of my thoughts while watching this for the first time
     
    hm what?
    wow
    *googles when this was released*
    no way
    oh my god
    NO WAY
    *googles when it was made*
    an hour into it and i sTILL CANT BELIEVE IT
    ..
    ok this is starting to be really long 
    i don’t understand 
    it’s late and the film is still not over

    it’s been a ride
    incredible but too long no offense

  • Nomadland

    Nomadland

    ★★★

    this is very american in some weird kind of way

  • Mistress America

    Mistress America

    ★★★★

    “i know everything about me that’s why i can’t see a therapist“

  • Donnie Darko

    Donnie Darko

    ★★★★

    can i please just hug donnie <3

  • Honey Boy

    Honey Boy

    ★★★★

    thank you shia labeouf

  • If Beale Street Could Talk

    If Beale Street Could Talk

    ★★★★

    i remember sitting in the movie theatre for some other film and they showed this trailer, the next week i went there again and they showed this trailer again, and the next week again. i sat there thinking it looked absolutely beautiful and heartbreaking. i also thought i might never watch this, because like so many films i wanna see, i might forget about it.
    today i finally saw it and it felt just like the trailer felt. which immediately brought me back to seeing that in the theatre all that time ago. 
    so beautiful and truthful. i sobbed at the end.

  • Minari

    Minari

    ★★★★

    “i’m not pretty - i’m good looking” is the kind of confidence i wish i had

  • The Thing Called Love

    The Thing Called Love

    ★★★★

    suddenly i love country music

  • The Dig

    The Dig

    ★★★

    was expecting a little more and i thought it was kind of messy ?? like did they have different cinematographer’s along the way or something ?? 

    great cast though & very moving