Mamali has logged 739 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Junebug

Junebug

2005
×
★½
Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
28
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cannibal Holocaust

Cannibal Holocaust

1980
×
½
Edit this entry  
26
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
Edit this entry  
25
Beastly

Beastly

2011
×
Edit this entry  
25
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★
Edit this entry  
25
Scary Stories to Tell in the Dark

Scary Stories to Tell in the Dark

2019
×
★½
Edit this entry  
24
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

1955
×
★★½
Edit this entry  
22
Chef

Chef

2014
×
★½
Edit this entry  
22
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
½
Edit this entry  
22
Pom Poko

Pom Poko

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry  
21
Only Yesterday

Only Yesterday

1991
×
★★★½
Edit this entry  
21
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Frontier(s)

Frontier(s)

2007
×
★★
Edit this entry  
20
The Grudge 2

The Grudge 2

2006
×
Edit this entry  
19
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
19
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★
Edit this entry  
19
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Grudge

The Grudge

2004
×
Edit this entry  
15
The Boy and the Beast

The Boy and the Beast

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Summer Wars

Summer Wars

2009
×
★★★
Edit this entry  
15
The Girl Who Leapt Through Time

The Girl Who Leapt Through Time

2006
×
★★★
Edit this entry  
15
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★½
Edit this entry  
15
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
Edit this entry  
15
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Quest for Camelot

Quest for Camelot

1998
×
★½
Edit this entry  
14
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★★½
Edit this entry  
14
Children Who Chase Lost Voices

Children Who Chase Lost Voices

2011
×
★★½
Edit this entry  
14
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★
Edit this entry  
11
I Want to Eat Your Pancreas

I Want to Eat Your Pancreas

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Crazies

The Crazies

2010
×
★★
Edit this entry  
11
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★½
Edit this entry  
11
Resident Evil: Vendetta

Resident Evil: Vendetta

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
Resident Evil: Damnation

Resident Evil: Damnation

2012
×
★★★½
Edit this entry  
08
Resident Evil: Degeneration

Resident Evil: Degeneration

2008
×
★★★
Edit this entry  
08
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★½
Edit this entry  
08
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★★
Edit this entry  
07
Rango

Rango

2011
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
Rise of the Guardians

Rise of the Guardians

2012
×
★★½
Edit this entry  
07
The Road to El Dorado

The Road to El Dorado

2000
×
Edit this entry  
06
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★
Edit this entry