Jonny has logged 136 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Girlfriends

Girlfriends

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Speedy

Speedy

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Tale of Autumn

A Tale of Autumn

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La Strada

La Strada

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Angry Inuk

Angry Inuk

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Antigone

Antigone

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Shame

Shame

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mandy

Mandy

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★½
Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Kings of the Road

Kings of the Road

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Shoah

Shoah

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Watermark

Watermark

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
First Cow

First Cow

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wind

The Wind

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Father

The Father

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry