Sort by

Mandrakegray has logged 225 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Crash!

Crash!

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vigilante Force

Vigilante Force

1976
×
★★★
Edit this entry  
27
A Grand Night In: The Story of Aardman

A Grand Night In: The Story of Aardman

2015
×
★★★★
Edit this entry  
26
Step by Step

Step by Step

1946
×
★★★
Edit this entry  
21
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Bell from Hell

Bell from Hell

1973
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Christmas Horror Story

A Christmas Horror Story

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Gorath

Gorath

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
House of Usher

House of Usher

1960
×
★★★★
Edit this entry  
17
Sergeant Rutledge

Sergeant Rutledge

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Spinout

Spinout

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Man Who Cheated Himself

The Man Who Cheated Himself

1950
×
★★★½
Edit this entry  
13
Kill Them All and Come Back Alone

Kill Them All and Come Back Alone

1968
×
★★★
Edit this entry  
13
The Shadow of the Cat

The Shadow of the Cat

1961
×
★★★
Edit this entry  
12
While the City Sleeps

While the City Sleeps

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mummy's Shroud

The Mummy's Shroud

1967
×
★★½
Edit this entry  
11
The Master Touch

The Master Touch

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Boogens

The Boogens

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sssssss

Sssssss

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tarzan and the She-Devil

Tarzan and the She-Devil

1953
×
★★½
Edit this entry  
07
One More to Hell

One More to Hell

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Heavy Traffic

Heavy Traffic

1973
×
★★★½
Edit this entry  
05
Ivy

Ivy

1947
×
★★★
Edit this entry  
04
The Devil Thumbs a Ride

The Devil Thumbs a Ride

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Bridge at Remagen

The Bridge at Remagen

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Zorro

Zorro

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Wrath of God

The Wrath of God

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mask of Fu Manchu

The Mask of Fu Manchu

1932
×
★★★★
Edit this entry  
03
Taxi!

Taxi!

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Shadows in an Empty Room

Shadows in an Empty Room

1976
×
★★★★
Edit this entry  
30
House of Bamboo

House of Bamboo

1955
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stunt Rock

Stunt Rock

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Came to Kill

Three Came to Kill

1960
×
★★½
Edit this entry  
27
Four Sided Triangle

Four Sided Triangle

1953
×
★★★
Edit this entry  
27
Black Angel

Black Angel

1946
×
★★★
Edit this entry  
26
Mystery of the Wax Museum

Mystery of the Wax Museum

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Breaking Point

Breaking Point

1975
×
Edit this entry  
25
The Corruption of Chris Miller

The Corruption of Chris Miller

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Ghost Galleon

The Ghost Galleon

1974
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Hard Times

Hard Times

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Quiet Earth

The Quiet Earth

1985
×
★★★★
Edit this entry  
20
Death Carries a Cane

Death Carries a Cane

1973
×
★★★½
Edit this entry  
20
Burial Ground

Burial Ground

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
The Rift

The Rift

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry