Sort by

mandydao has logged 73 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
03
Pray the Devil Back to Hell

Pray the Devil Back to Hell

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Date Night

Date Night

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Representation

Miss Representation

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ghosts of Sugar Land

Ghosts of Sugar Land

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Travis Scott: Look Mom I Can Fly

Travis Scott: Look Mom I Can Fly

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Disaster Artist

The Disaster Artist

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Grey Gardens

Grey Gardens

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Her

Her

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

Oprah Winfrey Presents: When They See Us Now

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
13th

13th

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Reckoning: Hollywood's Worst Kept Secret

The Reckoning: Hollywood's Worst Kept Secret

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry