Sort by

manilazic has logged 259 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Michael

Michael

1924
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mission: Impossible – Fallout

Mission: Impossible – Fallout

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night at the Museum: Secret of the Tomb

Night at the Museum: Secret of the Tomb

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ruby & Quentin

Ruby & Quentin

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★½
Edit this entry  
15
Easy Living

Easy Living

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
Read the review Edit this entry  
13
Midnight in the Garden of Good and Evil

Midnight in the Garden of Good and Evil

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★★½
Edit this entry  
08
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Epidemic

Epidemic

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Sting

The Sting

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Lucy

Lucy

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ellis Island

Ellis Island

1981
×
★★★★
Edit this entry  
30
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
29
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Klute

Klute

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thirst

Thirst

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Theorem

Theorem

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Cyrano de Bergerac

Cyrano de Bergerac

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Edit this entry  
12
They Shoot Horses, Don't They?

They Shoot Horses, Don't They?

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alps

Alps

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kinetta

Kinetta

2005
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Step Brothers

Step Brothers

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Power of Kangwon Province

The Power of Kangwon Province

1998
×
★★★★
Edit this entry  
06
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Contemporary Color

Contemporary Color

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Bigger Than Life

Bigger Than Life

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
Read the review Edit this entry  
04
Caught

Caught

1949
×
★★★★★
Edit this entry