Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
23
News from Home

News from Home

1976
×
★★★★
Edit this entry  
23
Strange Victory

Strange Victory

1948
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, quai du Commerce, 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★
Edit this entry  
20
You People

You People

2023
×
★★½
Edit this entry  
19
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★½
Edit this entry  
18
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Edit this entry  
08
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★
Edit this entry  
07
Triangle of Sadness

Triangle of Sadness

2022
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pulse

Pulse

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Oslo, August 31st

Oslo, August 31st

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
EO

EO

2022
×
★★★½
Edit this entry  
25
M3GAN

M3GAN

2022
×
Edit this entry  
24
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Edit this entry  
17
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★
Edit this entry  
11
Your Place or Mine

Your Place or Mine

2023
×
★½
Edit this entry  
08
Aftersun

Aftersun

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
We're All Going to the World's Fair

We're All Going to the World's Fair

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Whale

The Whale

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Infinity Pool

Infinity Pool

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Memoria

Memoria

2021
×
★★½
Edit this entry  
29
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★½
Edit this entry  
25
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Skinamarink

Skinamarink

2022
×
Read the review Edit this entry  
18
Vengeance

Vengeance

2022
×
★★★
Edit this entry  
13
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Edit this entry  
12
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
After Life

After Life

1998
×
★★★★
Edit this entry  
10
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Menu

The Menu

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★
Edit this entry  
05
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
2046

2046

2004
×
★★★★
Edit this entry  
04
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★★
Edit this entry  
03
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★
Edit this entry  
01
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry