Sort by

abigail. has logged 427 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
27
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★
Edit this entry  
23
The Daytrippers

The Daytrippers

1996
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★
Edit this entry  
14
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Secret Love

A Secret Love

2020
×
★★★
Edit this entry  
13
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★½
Edit this entry  
10
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★½
Edit this entry  
10
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★½
Edit this entry  
08
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★½
Edit this entry  
07
Naked

Naked

1993
×
★★★½
Edit this entry  
06
Crash

Crash

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Mystery of D.B. Cooper

The Mystery of D.B. Cooper

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★½
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★
Edit this entry  
24
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Edit this entry  
21
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Edit this entry  
21
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★
Edit this entry  
17
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Jour de fête

Jour de fête

1949
×
★★★
Edit this entry  
14
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Edit this entry