Sort by

abby. has logged 56 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Private Parts

Private Parts

1997
×
Edit this entry  
28
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Swallow

Swallow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Ma

Ma

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry