abby. has logged 40 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Stardust

Stardust

2007
×
★★★★
Edit this entry  
28
Inception

Inception

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
23
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★½
Edit this entry  
19
Pi

Pi

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Spree

Spree

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Rental

The Rental

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Host

Host

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
★★★★
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Edit this entry  
13
James White

James White

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
04
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★
Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★½
Edit this entry