Sort by

manliechan has logged 57 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trainwreck: Woodstock '99

Trainwreck: Woodstock '99

2022
×
★★★½
Edit this entry  
14
Day Shift

Day Shift

2022
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Basketball Diaries

The Basketball Diaries

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★½
Edit this entry  
03
Fire of Love

Fire of Love

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Thor: Love and Thunder

Thor: Love and Thunder

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
Petite Maman

Petite Maman

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Fresh

Fresh

2022
×
★★★
Edit this entry  
16
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hustle

Hustle

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Going the Distance

Going the Distance

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Forever Purge

The Forever Purge

2021
×
★★
Edit this entry  
19
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Ong Bak: Muay Thai Warrior

Ong Bak: Muay Thai Warrior

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lost City

The Lost City

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Action Hero

Last Action Hero

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

Fantastic Beasts: The Secrets of Dumbledore

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
Edit this entry  
07
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
X

X

2022
×
Edit this entry  
14
New Year's Eve

New Year's Eve

2011
×
Read the review Edit this entry  
14
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Normal People

Normal People

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Snatch

Snatch

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fallout

The Fallout

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry