Sort by

Manuel has logged 76 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Peppermint Candy

Peppermint Candy

1999
×
★★★★
Edit this entry  
17
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★½
Edit this entry  
16
Burning

Burning

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Green Fish

Green Fish

1997
×
★★★½
Edit this entry  
15
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Edit this entry  
12
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
12
Everybody Knows

Everybody Knows

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★½
Edit this entry  
08
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Venom

Venom

2018
×
Edit this entry  
25
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Edit this entry  
01
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Porto

Porto

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zoolander 2

Zoolander 2

2016
×
½
Edit this entry  
27
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Affliction

Affliction

1997
×
★★★★
Edit this entry  
23
On My Skin

On My Skin

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Light Sleeper

Light Sleeper

1992
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Green Room

Green Room

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Slender Man

Slender Man

2018
×
½
Edit this entry  
18
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Edit this entry  
14
The Mission

The Mission

1986
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★½
Edit this entry  
25
Quincy

Quincy

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Edit this entry  
11
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★½
Edit this entry  
05
The Reader

The Reader

2008
×
★★★
Edit this entry  
29
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★½
Edit this entry  
11
El Angel

El Angel

2018
×
★★★
Edit this entry  
31
Wild Tango

Wild Tango

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★½
Edit this entry  
20
Animal

Animal

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Control

Control

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Toc Toc

Toc Toc

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Humanité

Humanité

1999
×
★★★★
Edit this entry  
05
Hannibal Rising

Hannibal Rising

2007
×
★½
Edit this entry