Manasi has written 16 reviews for films during 2022.

  • Charlie and the Chocolate Factory

    Charlie and the Chocolate Factory

    ★★★

    How is this a children's movie 😂😂

  • Drishyam 2

    Drishyam 2

    ★★½

    As much as I liked the acting performances of each actor, saw most of the twists coming from a mile away despite not having seen the original. Also slow AF

  • Uunchai

    Uunchai

    ★★★½

    Everything in the movie was nice until they started the actual climb. After that it's just ViBeS

  • Thank God

    Thank God

    ★★

    The things I do for Sid

  • Ante... Sundaraniki!

    Ante... Sundaraniki!

    ★★★★

    (Just give me one hour of your time ) x 3

    REVIVE THE ERA OF ROM-COMS!!

  • JugJugg Jeeyo

    JugJugg Jeeyo

    ★★★

    Top-notch performances butchered by half baked treatment of the story

  • Bhool Bhulaiyaa 2

    Bhool Bhulaiyaa 2

    ★★★

    In conclusion I'd just like to say: TABU 🤌🏼🤌🏼🤌🏼

  • RRR

    RRR

    ★★★★★

    THE HYPE IS REAL.

  • Shyam Singha Roy

    Shyam Singha Roy

    ★★★½

    Nani and Sai Pallavi are sooo beautiful

  • Gangubai Kathiawadi

    Gangubai Kathiawadi

    ★★★★

    I wish I could see more of the powerful supporting cast and had time to 'feel' the scenes

  • Badhaai Do

    Badhaai Do

    ★★★★½

    Finally managed to gather my thoughts together :)

    yes, elkdtal and shubh mangal zyada savdhaan did start the conversation, but it is badhaai do which takes it completely out of the park, and in a 'normal' manner
    Rajkummar's comic timing, the dialogues, the setting, the ensemble, the sheer number of topics touched without putting it in the audiences face or 'preaching' about things....Badhaai Do is oh so remarkble!
    Special mention to Gulshan Devaiah, his cameo just completely blew me away…

  • Jhimma

    Jhimma

    so simple yet soo heartwarming