Sort by

kevin has logged 61 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Worlds

Worlds

2021
×
Edit this entry  
29
Stardust Memories

Stardust Memories

1980
×
★★★
Edit this entry  
29
8½

1963
×
★★★★
Edit this entry  
29
Prayers for the Stolen

Prayers for the Stolen

2021
×
★★★½
Edit this entry  
28
Faya Dayi

Faya Dayi

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Let Your Heart Be Light

Let Your Heart Be Light

2016
×
Edit this entry  
26
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
25
A Canterbury Tale

A Canterbury Tale

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
I'm Your Man

I'm Your Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Scary of Sixty-First

The Scary of Sixty-First

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The North Water

The North Water

2021
×
Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★
Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Edit this entry  
18
El Planeta

El Planeta

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beckett

Beckett

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The 4th Man

The 4th Man

1983
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Turkish Delight

Turkish Delight

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★
Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In Front of Your Face

In Front of Your Face

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★★
Edit this entry