Sort by

kevin has logged 716 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Wheel of Fortune and Fantasy

Wheel of Fortune and Fantasy

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

Evangelion: 3.0 You Can (Not) Redo

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
Read the review Edit this entry  
23
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
No Bears

No Bears

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Cathedral

The Cathedral

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dead

The Dead

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Marriage of Maria Braun

The Marriage of Maria Braun

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Blue Christmas

Blue Christmas

2017
×
Edit this entry  
18
The General

The General

1926
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kid Auto Races at Venice

Kid Auto Races at Venice

1914
×
Edit this entry  
17
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★½
Edit this entry  
15
Christmas, Again

Christmas, Again

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
True Lies

True Lies

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Reckless Moment

The Reckless Moment

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Werewolf

Werewolf

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rhonda's Party

Rhonda's Party

2010
×
Edit this entry  
10
The Dropout

The Dropout

2022
×
Read the review Edit this entry  
10
When You Sleep

When You Sleep

2012
×
Read the review Edit this entry  
08
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Beat the Devil

Beat the Devil

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
The Super 8 Years

The Super 8 Years

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happening

Happening

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Merry Christmas, Mr. Lawrence

Merry Christmas, Mr. Lawrence

1983
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

Histoire(s) du Cinéma 4b: The Signs Among Us

1998
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

Histoire(s) du Cinéma 4a: The Control of the Universe

1998
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

Histoire(s) du Cinéma 3b: A New Wave

1998
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

Histoire(s) du Cinéma 3a: The Coin of the Absolute

1998
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

Histoire(s) du Cinéma 2b: Deadly Beauty

1997
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

Histoire(s) du Cinéma 2a: Only Cinema

1997
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

Histoire(s) du Cinéma 1b: A Single (Hi)story

1989
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

Histoire(s) du Cinéma 1a: All the (Hi)stories

1989
×
Edit this entry  
04
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Les Dames du bois de Boulogne

Les Dames du bois de Boulogne

1945
×
★★★½
Edit this entry  
04
Hail, Sarajevo

Hail, Sarajevo

1993
×
Edit this entry  
04
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Kingdom: Exodus

The Kingdom: Exodus

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
White Noise

White Noise

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry