Sort by

kevin has logged 51 entries for films during July 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
You Killed Me First

You Killed Me First

1985
×
Edit this entry  
30
Targets

Targets

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Stoker

Stoker

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Detective vs. Sleuths

Detective vs. Sleuths

2022
×
★★★½
Edit this entry  
29
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
Read the review Edit this entry  
29
Thirst

Thirst

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Introduction

Introduction

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Together

Together

2021
×
Edit this entry  
27
Anne at 13,000 Ft.

Anne at 13,000 Ft.

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Scaffold

Scaffold

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Irma Vep

Irma Vep

2022
×
Read prior review Edit this entry  
25
Station Eleven

Station Eleven

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
House of Hummingbird

House of Hummingbird

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tale of Cinema

Tale of Cinema

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Nope

Nope

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lolita

Lolita

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mrs. Harris Goes to Paris

Mrs. Harris Goes to Paris

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Early Summer

Early Summer

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
All the Crows in the World

All the Crows in the World

2021
×
Edit this entry  
16
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
One False Move

One False Move

1991
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★
Edit this entry  
14
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Neptune Frost

Neptune Frost

2021
×
Edit this entry  
12
Official Competition

Official Competition

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Both Sides of the Blade

Both Sides of the Blade

2022
×
★★★½
Edit this entry  
10
The World of Us

The World of Us

2016
×
Edit this entry  
09
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
L'Atalante

L'Atalante

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Summer with Monika

Summer with Monika

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bastards

Bastards

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Nenette and Boni

Nenette and Boni

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
Edit this entry  
06
Chocolat

Chocolat

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Passengers of the Night

The Passengers of the Night

2022
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Red Detachment of Women

The Red Detachment of Women

1961
×
Edit this entry  
01
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry