• Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • The Green Knight

    ★★★½

  • Gunpowder Milkshake

    ★★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Wolfwalkers

  • Minari

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Spider-Man: Far from Home

  • Midsommar

    ★★★½

  • Parasite

  • Rocketman

  • Avengers: Endgame

  • Us

    ★★★★

  • Captain Marvel

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★½

  • The Kid Who Would Be King

  • Bohemian Rhapsody

  • Bad Times at the El Royale

    ★★★★

  • The House with a Clock in Its Walls

  • Suspiria

  • The Favourite

    ★★★★½

  • Revue Starlight

  • BlacKkKlansman

    ★★★★½

  • Avengers: Infinity War

  • Black Panther

    ★★★★

  • Sorry to Bother You

  • Eighth Grade

  • Thor: Ragnarok

  • Holy Camp!

    ★★★★

  • World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

  • It

  • Lady Bird

  • The Shape of Water

  • Spider-Man: Homecoming

  • Guardians of the Galaxy Vol. 2

  • The Lego Batman Movie

  • Get Out

  • Call Me by Your Name

  • Doctor Strange

  • Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

  • Moonlight

    ★★★★½

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★

  • Bo Burnham: Make Happy

    ★★★★½

  • Captain America: Civil War

  • Dou kyu sei – Classmates

  • Kung Fu Panda 3

  • Hunt for the Wilderpeople

  • Birdboy: The Forgotten Children

    ★★★★

  • Closet Monster

    ★★★★

  • Tomorrowland

  • Avengers: Age of Ultron

  • Night at the Museum: Secret of the Tomb

  • The Theory of Everything

  • Guardians of the Galaxy

  • When Marnie Was There

  • Maleficent

  • Captain America: The Winter Soldier

  • Bo Burnham: What.

    ★★★★

  • Jack and the Cuckoo-Clock Heart

  • Saving Mr. Banks

  • Enemy

    ★★★

  • The Double

    ★★★½

  • The Great Gatsby

  • Rise of the Guardians

  • Moonrise Kingdom

  • The Avengers

  • Kung Fu Panda 2