Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Agora

Agora

2009
×
★★½
Edit this entry  
23
The Nativity Story

The Nativity Story

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
10 Years

10 Years

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
I'm So Excited!

I'm So Excited!

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Promise

The Promise

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Choke

Choke

2008
×
★★
Edit this entry  
07
Mr. Right

Mr. Right

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Vice

Vice

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Earliest Show: Outtakes

The Earliest Show: Outtakes

2016
×
Edit this entry  
27
The Earliest Show

The Earliest Show

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Blues Brothers

The Blues Brothers

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Rhys Nicholson: Live at the Athenaeum

Rhys Nicholson: Live at the Athenaeum

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Bloodsucking Bastards

Bloodsucking Bastards

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Screening

Screening

2020
×
★★
Edit this entry  
03
The Way Way Back

The Way Way Back

2013
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★
Edit this entry  
21
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lego Star Wars Holiday Special

The Lego Star Wars Holiday Special

2020
×
★★½
Edit this entry