• The Nativity Story

    The Nativity Story

    ★★★

    is it a sin to watch this movie purely to thirst over oscar isaac? asking for a friend

  • What's Up, Doc?

    What's Up, Doc?

    ★★★★½

    nothing like this has happened at any of the musicology conferences i’ve ever been to

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★½

    Oh, to go back to when I first saw a trailer for this film and my heart fucking stopped.

  • Saint Frances

    Saint Frances

    ★★★★½

    I mostly watched Saint Frances because I've been feeling homesick, but I wasn't prepared for how much the film would bowl me over. Bridget's story was sometimes difficult to watch -- partially because I related to her a little too much -- but there is so much honesty and heart here. It asks a lot of difficult questions of its characters and there's no expectation that the answers will be easy, or that their conflicts will perfectly resolve. On top of that, it navigates the themes of pregnancy, childbirth, and parenthood so fucking well. Really, really glad I watched this one.

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I know that a common criticism of I'm Thinking of Ending Things is that it thinks it's too smart for its own good.

    I didn't come away with that impression. I certainly think Jake thinks he's too smart for his own good, has burrowed himself into a feeling that he deserved more than he got, and Kaufman immerses us in that feeling to the point that it's oppressive. For the most part, I think that narrative strategy works.

    The biggest…

  • 10 Years

    10 Years

    ★★

    me: nothing can make me fall more in love with Oscar Isaac
    10 Years: hold my beer

  • The Promise

    The Promise

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Oscar truly acts his ass off in this film. Mikael's arc from idealistic medical student going to the "big city," gradually transforming into a traumatized survivor of genocide who loses almost everyone he loves... Oof y'all. My boy's got range.

    The rest of The Promise was a bit hit or miss, but it mostly hit. In particular, I was surprised by how much the love triangle didn't bother me; the film certainly didn't need it, but it navigated a simultaneous…

  • Vice

    Vice

    ★★★

    the things I watch for Sam Rockwell

    he was barely in it and there was one scene where I looked at him and actually thought, "great now I think Sam as W is attractive" so I'm double salty about it

  • Silence

    Silence

    ★★★★½

    Marty!!!!!!

    A lot of reviews of Silence say something along these lines, but I really don’t know how to put into words what I felt about this film. I never have any pretensions about the idea that my reaction to a movie can be objective, but my own messy relationship with faith makes that absolutely impossible here. This film touched me because Scorsese’s conflict with Christianity touches me. It hurt, and it felt honest.

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★★

    Happy "The Great Gatsby Enters Public Domain" Day

    This movie perfectly adapts the book, which I mean in many positive and plenty less than positive ways. It is excessive and stylish and a little too into itself, but Baz Luhrmann weaves all of that together to create a very precise sense of tragic longing and it all just works for me.

  • The Blues Brothers

    The Blues Brothers

    ★★★★½

    You contemptible pig! I remained celibate for you. I stood at the back of a cathedral, waiting, in celibacy, for you, with three hundred friends and relatives in attendance. My uncle hired the best Romanian caterers in the state. To obtain the seven limousines for the wedding party, my father used up his last favor with Mad Pete Trullo. So for me, for my mother, my grandmother, my father, my uncle, and for the common good, I must now kill you, and your brother.

    miss u carrie

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I’m pleasantly surprised by how much I enjoyed this movie. I felt like it was on par with the first film, and there were even some things that I liked more about this one. 

    A few scattered thoughts:
    - I felt like the opening flashback was one of the weakest elements, just because I don’t think Diana’s inner conflict actually required the background that the flashback gave. 
    - Kristen Wiig and Pedro Pascal were both excellent and their villain arcs were…