Sort by

Sam has logged 570 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forever Amber

Forever Amber

1947
×
★★★★
Edit this entry  
29
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Read the review Edit this entry  
29
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
Edit this entry  
27
Shanghai Express

Shanghai Express

1932
×
★★★★
Edit this entry  
27
Anatahan

Anatahan

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Passionate Friends

The Passionate Friends

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Snow Steam Iron

Snow Steam Iron

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Rose Gold

Rose Gold

2017
×
Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Box

The Box

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Edit this entry  
18
A Gentle Creature

A Gentle Creature

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day After

The Day After

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Wormwood

Wormwood

2017
×
Read the review Edit this entry  
15
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
Edit this entry  
15
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Thriller: A Cruel Picture

Thriller: A Cruel Picture

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Roman J. Israel, Esq.

Roman J. Israel, Esq.

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
I.K.U.

I.K.U.

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Pettifogger

The Pettifogger

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Sixty Six

Sixty Six

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Eight Hours Don’t Make a Day

Eight Hours Don’t Make a Day

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Work

The Work

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hamlet

Hamlet

1996
×
Read the review Edit this entry  
06
Helmut Berger, Actor

Helmut Berger, Actor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Orlando

Orlando

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
Loulou

Loulou

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★½
Edit this entry  
01
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ruggles of Red Gap

Ruggles of Red Gap

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sandman

The Sandman

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Daughter of the Nile

Daughter of the Nile

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry