Sort by

Sam has logged 54 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★½
Edit this entry  
30
Remember the Night

Remember the Night

1940
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gamer

Gamer

2009
×
Edit this entry  
28
Relaxer

Relaxer

2018
×
Read the review Edit this entry  
28
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Searching

Searching

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Roi Soleil

Roi Soleil

2018
×
Edit this entry  
27
The Wild Pear Tree

The Wild Pear Tree

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dishonored

Dishonored

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
Edit this entry  
26
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★★
Edit this entry  
25
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Patty Hearst

Patty Hearst

1988
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Lords of Salem

The Lords of Salem

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
I Bury the Living

I Bury the Living

1958
×
★★★½
Edit this entry  
19
Moses and Aaron

Moses and Aaron

1975
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Clock

The Clock

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Upgrade

Upgrade

2018
×
Edit this entry  
18
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Edit this entry  
18
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★★
Edit this entry  
17
Chronicle of Anna Magdalena Bach

Chronicle of Anna Magdalena Bach

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The World, the Flesh and the Devil

The World, the Flesh and the Devil

1959
×
★★★½
Edit this entry  
16
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gold Diggers of 1935

Gold Diggers of 1935

1935
×
★★★★½
Edit this entry  
16
A Study in Choreography for Camera

A Study in Choreography for Camera

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Before We Vanish

Before We Vanish

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Detective Dee: The Four Heavenly Kings

Detective Dee: The Four Heavenly Kings

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

Young Detective Dee: Rise of the Sea Dragon

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Last Days of Disco

The Last Days of Disco

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Muta

Muta

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold Water

Cold Water

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Zama

Zama

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Ismael's Ghosts

Ismael's Ghosts

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Duvidha

Duvidha

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Summer 1993

Summer 1993

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Rise and Fall of a Small Film Company

Rise and Fall of a Small Film Company

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wonderstruck

Wonderstruck

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★½
Edit this entry  
07
Baby Boy

Baby Boy

2001
×
Edit this entry  
07
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Rose Marie

Rose Marie

1936
×
★★
Edit this entry  
06
Cairo

Cairo

1942
×
Edit this entry