RSS feed for Marcine

Marcine has logged 29 entries for films released in the 1920s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Danses espagnoles

Danses espagnoles

1928
×
Edit this entry  
05
Celles qui s'en font

Celles qui s'en font

1928
×
Edit this entry  
05
Étude cinégraphique sur une arabesque

Étude cinégraphique sur une arabesque

1929
×
Edit this entry  
05
Disque 957

Disque 957

1929
×
Edit this entry  
28
The Circle

The Circle

1925
×
Edit this entry  
24
Lazybones

Lazybones

1925
×
★★★★
Edit this entry  
24
Street Angel

Street Angel

1928
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Shamrock Handicap

The Shamrock Handicap

1926
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Red Lily

The Red Lily

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Her Private Affair

Her Private Affair

1929
×
★★★
Edit this entry  
15
Forbidden Paradise

Forbidden Paradise

1924
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Love Light

The Love Light

1921
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Stampede

The Stampede

1921
×
Edit this entry  
02
7th Heaven

7th Heaven

1927
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The First Year

The First Year

1926
×
★★★½
Edit this entry  
18
Sunnyside Up

Sunnyside Up

1929
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lucky Star

Lucky Star

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Kohlhiesel's Daughters

Kohlhiesel's Daughters

1920
×
★★★½
Edit this entry  
15
Lady Windermere's Fan

Lady Windermere's Fan

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Romeo and Juliet in the Snow

Romeo and Juliet in the Snow

1920
×
★★★
Edit this entry  
11
The Wildcat

The Wildcat

1921
×
Edit this entry  
05
Eternal Love

Eternal Love

1929
×
★★★★
Edit this entry  
02
So This Is Paris

So This Is Paris

1926
×
★★★½
Edit this entry  
26
Girl in Tails

Girl in Tails

1926
×
Edit this entry  
24
Kiki

Kiki

1926
×
Edit this entry  
23
'A Santanotte

'A Santanotte

1922
×
★★★★
Edit this entry  
14
Broadway

Broadway

1929
×
★★★
Edit this entry  
10
The Wild Party

The Wild Party

1929
×
★★★½
Edit this entry  
24
Get Your Man

Get Your Man

1927
×
★★★
Edit this entry