RSS feed for Marcine

Marcine has logged 107 entries for films released in the 1950s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Sunday in August

Sunday in August

1950
×
Edit this entry  
17
Young at Heart

Young at Heart

1954
×
Edit this entry  
08
Gaby

Gaby

1956
×
Edit this entry  
28
Summertime

Summertime

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Julie

Julie

1956
×
Edit this entry  
14
The Breaking Point

The Breaking Point

1950
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lightning

Lightning

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Man from Laramie

The Man from Laramie

1955
×
Edit this entry  
17
Miracle in the Rain

Miracle in the Rain

1956
×
Edit this entry  
13
Close to My Heart

Close to My Heart

1951
×
Edit this entry  
11
A Portrait of Ga

A Portrait of Ga

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Kind Lady

Kind Lady

1951
×
Edit this entry  
05
Pyaasa

Pyaasa

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Woman of Distinction

A Woman of Distinction

1950
×
Edit this entry  
24
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
Edit this entry  
15
Marty

Marty

1955
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Last Time I Saw Paris

The Last Time I Saw Paris

1954
×
★★★½
Edit this entry  
30
Interlude

Interlude

1957
×
★★★
Edit this entry  
13
Brigadoon

Brigadoon

1954
×
★★★★
Edit this entry  
30
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★
Edit this entry  
28
You Never Can Tell

You Never Can Tell

1951
×
★★★
Edit this entry  
26
Wild Geese

Wild Geese

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Catered Affair

The Catered Affair

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Repast

Repast

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Wedding Ring

Wedding Ring

1950
×
★★★★
Edit this entry  
04
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
Edit this entry  
27
Sincere Heart

Sincere Heart

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aunt Clara

Aunt Clara

1954
×
★★★½
Edit this entry  
05
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The End of the Affair

The End of the Affair

1955
×
★★★
Edit this entry  
22
The Smallest Show on Earth

The Smallest Show on Earth

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Rising of the Moon

The Rising of the Moon

1957
×
★★★★
Edit this entry  
08
Young Wives' Tale

Young Wives' Tale

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I Am Waiting

I Am Waiting

1957
×
★★★½
Edit this entry  
25
Harvey

Harvey

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bright Victory

Bright Victory

1951
×
★★★★
Edit this entry  
31
Outrage

Outrage

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
Edit this entry  
23
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★
Edit this entry  
15
Indiscretion of an American Wife

Indiscretion of an American Wife

1953
×
★★★
Edit this entry  
10
I Want You

I Want You

1951
×
★★★½
Edit this entry  
08
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Carrie

Carrie

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Bigamist

The Bigamist

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Night of the Demon

Night of the Demon

1957
×
Edit this entry  
27
Until They Sail

Until They Sail

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Two Weeks with Love

Two Weeks with Love

1950
×
★★★½
Edit this entry  
01
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★★
Edit this entry