RSS feed for Marcine

Marcine has logged 72 entries for films released in the 1960s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Flower Drum Song

Flower Drum Song

1961
×
Edit this entry  
24
Nothing But a Man

Nothing But a Man

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Come Drink with Me

Come Drink with Me

1966
×
Edit this entry  
13
Ako

Ako

1965
×
Edit this entry  
04
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
13
The Arch

The Arch

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
Edit this entry  
12
Mr. Charlie, Your Rollin’ Mill Is Burnin’ Down

Mr. Charlie, Your Rollin’ Mill Is Burnin’ Down

1969
×
Edit this entry  
29
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
Edit this entry  
28
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
18
No More Excuses

No More Excuses

1968
×
★★★½
Edit this entry  
08
Our Marriage

Our Marriage

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Petulia

Petulia

1968
×
★★★½
Edit this entry  
13
Presentation, or Charlotte and Her Steak

Presentation, or Charlotte and Her Steak

1960
×
Edit this entry  
04
A Modern Coed

A Modern Coed

1966
×
Edit this entry  
22
Games

Games

1967
×
★★★
Edit this entry  
23
Lilies of the Field

Lilies of the Field

1963
×
Edit this entry  
21
Devil's Temple

Devil's Temple

1969
×
★★★
Edit this entry  
19
Bamboo Doll of Echizen

Bamboo Doll of Echizen

1963
×
★★★★
Edit this entry  
05
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Prime of Miss Jean Brodie

The Prime of Miss Jean Brodie

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Angel Wore Red

The Angel Wore Red

1960
×
★★★½
Edit this entry  
16
Paris Blues

Paris Blues

1961
×
★★★★
Edit this entry  
14
Pocketful of Miracles

Pocketful of Miracles

1961
×
Edit this entry  
02
The Temple of Wild Geese

The Temple of Wild Geese

1962
×
Edit this entry  
01
Manji

Manji

1964
×
Edit this entry  
29
To Sir, with Love

To Sir, with Love

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Enchanted Desna

Enchanted Desna

1964
×
★★★
Edit this entry  
01
Rachel, Rachel

Rachel, Rachel

1968
×
★★★½
Edit this entry  
23
Girl with Green Eyes

Girl with Green Eyes

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Diary of a Shinjuku Thief

Diary of a Shinjuku Thief

1969
×
Read the review Edit this entry  
18
The L-Shaped Room

The L-Shaped Room

1962
×
★★★★
Edit this entry  
03
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Edit this entry  
02
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
30
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Edit this entry  
06
Goodbye Again

Goodbye Again

1961
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Face of Another

The Face of Another

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Edit this entry  
22
Rome Adventure

Rome Adventure

1962
×
★★★½
Edit this entry  
22
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Shooting

The Shooting

1966
×
★★★
Edit this entry  
23
The Passionate Thief

The Passionate Thief

1960
×
★★★½
Edit this entry  
17
Sing a Song of Sex

Sing a Song of Sex

1967
×
★★★½
Edit this entry  
15
Oh, Bomb!

Oh, Bomb!

1964
×
★★★★
Edit this entry  
08
You Can Succeed, Too

You Can Succeed, Too

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
The April Fools

The April Fools

1969
×
★★★★
Edit this entry  
05
Kopfstand, Madam!

Kopfstand, Madam!

1967
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Green Years

The Green Years

1963
×
★★★★
Edit this entry  
20
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
Edit this entry