RSS feed for Marcine

Marcine has logged 148 entries for films released in the 2010s.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
How Fernando Pessoa Saved Portugal

How Fernando Pessoa Saved Portugal

2018
×
Edit this entry  
05
Jamilia

Jamilia

2018
×
Edit this entry  
28
Blue Hour

Blue Hour

2019
×
Edit this entry  
28
Orphan’s Blues

Orphan’s Blues

2018
×
Edit this entry  
28
Randen: The Comings and Goings on a Kyoto Tram

Randen: The Comings and Goings on a Kyoto Tram

2019
×
Edit this entry  
23
His Lost Name

His Lost Name

2018
×
Edit this entry  
20
I Go Gaga, My Dear

I Go Gaga, My Dear

2018
×
Edit this entry  
20
Whole

Whole

2019
×
Edit this entry  
11
Hairat

Hairat

2017
×
Edit this entry  
06
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
05
See You Tomorrow

See You Tomorrow

2016
×
Edit this entry  
29
Two Lights: Relumino

Two Lights: Relumino

2017
×
Edit this entry  
29
China Not China

China Not China

2018
×
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
Edit this entry  
15
La Sapienza

La Sapienza

2014
×
Edit this entry  
08
Flores

Flores

2017
×
Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Edit this entry  
19
Asako I & II

Asako I & II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Love Education

Love Education

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
Edit this entry  
29
Peace

Peace

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
I Belonged to You

I Belonged to You

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

2018
×
Edit this entry  
26
Eyes On Me

Eyes On Me

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Aquaman

Aquaman

2018
×
Edit this entry  
31
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Howards End

Howards End

2017
×
Edit this entry  
05
This Is Not What I Expected

This Is Not What I Expected

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Vanity Tables of Douglas Sirk

The Vanity Tables of Douglas Sirk

2015
×
Edit this entry  
31
Tag

Tag

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★½
Edit this entry  
16
Christopher Doyle: Filming in the Neon World

Christopher Doyle: Filming in the Neon World

2014
×
Edit this entry  
16
The Phone Call

The Phone Call

2013
×
Edit this entry  
14
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Edit this entry  
03
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
Edit this entry  
02
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
02
Thor: The Dark World

Thor: The Dark World

2013
×
Edit this entry  
30
Thor

Thor

2011
×
Edit this entry  
28
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
Edit this entry  
27
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★★
Edit this entry  
29
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dear Etranger

Dear Etranger

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Mori, The Artist's Habitat

Mori, The Artist's Habitat

2018
×
Edit this entry  
25
Radiance

Radiance

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Side Job

Side Job

2017
×
★★½
Edit this entry