RSS feed for Marcine

Marcine has logged 216 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Edit this entry  
30
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★
Edit this entry  
28
You Never Can Tell

You Never Can Tell

1951
×
★★★
Edit this entry  
27
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Repeat Performance

Repeat Performance

1947
×
★★★½
Edit this entry  
25
Christmas Eve

Christmas Eve

1986
×
★★★★
Edit this entry  
25
Winter Meeting

Winter Meeting

1948
×
★★★★
Edit this entry  
25
Stingaree

Stingaree

1934
×
★★★
Edit this entry  
24
Lady on a Train

Lady on a Train

1945
×
★★★½
Edit this entry  
24
Snowed Under

Snowed Under

1936
×
★★★½
Edit this entry  
22
Flirtation Walk

Flirtation Walk

1934
×
★★½
Edit this entry  
20
Hearts Divided

Hearts Divided

1936
×
★★★
Edit this entry  
20
Happiness Ahead

Happiness Ahead

1934
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Howards End

Howards End

2017
×
Edit this entry  
14
Lovely, Still

Lovely, Still

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Blue Black Permanent

Blue Black Permanent

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Surviving Desire

Surviving Desire

1992
×
★★★★
Edit this entry  
05
This Is Not What I Expected

This Is Not What I Expected

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Sadma

Sadma

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Two in the Shadow

Two in the Shadow

1967
×
Edit this entry  
28
Here's to the Young Lady

Here's to the Young Lady

1949
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Girl I Loved

The Girl I Loved

1946
×
Edit this entry  
28
Big Joys, Small Sorrows

Big Joys, Small Sorrows

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Nadja in Paris

Nadja in Paris

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Silver Cord

The Silver Cord

1933
×
★★★
Edit this entry  
26
Wild Geese

Wild Geese

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Holly and the Ivy

The Holly and the Ivy

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Naked Kiss

The Naked Kiss

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
24
My Brilliant Career

My Brilliant Career

1979
×
★★★★
Edit this entry  
24
Random Harvest

Random Harvest

1942
×
★★★★★
Edit this entry  
23
All That Money Can Buy

All That Money Can Buy

1941
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stage Door

Stage Door

1937
×
Edit this entry  
23
Blossoms in the Dust

Blossoms in the Dust

1941
×
★★★★
Edit this entry  
22
Quick Change

Quick Change

1990
×
★★★½
Edit this entry  
19
A Summer Solstice Story

A Summer Solstice Story

1992
×
Edit this entry  
18
No More Excuses

No More Excuses

1968
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
Edit this entry  
17
Dance Program

Dance Program

1937
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Vanity Tables of Douglas Sirk

The Vanity Tables of Douglas Sirk

2015
×
Edit this entry  
15
The Catered Affair

The Catered Affair

1956
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sound of the Mountain

Sound of the Mountain

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Repast

Repast

1951
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Wedding Ring

Wedding Ring

1950
×
★★★★
Edit this entry  
08
Our Marriage

Our Marriage

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
Edit this entry  
03
Petulia

Petulia

1968
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mrs. Parkington

Mrs. Parkington

1944
×
★★★★
Edit this entry