RSS feed for Marcine

Marcine has logged 347 entries for comedy films.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Flower Drum Song

Flower Drum Song

1961
×
Edit this entry  
08
Rich Man, Poor Girl

Rich Man, Poor Girl

1938
×
Edit this entry  
07
Spring Madness

Spring Madness

1938
×
Edit this entry  
28
Blue Hour

Blue Hour

2019
×
Edit this entry  
27
The Legend of the Stardust Brothers

The Legend of the Stardust Brothers

1985
×
Edit this entry  
15
Central Park

Central Park

1932
×
Edit this entry  
12
Ah, Wilderness!

Ah, Wilderness!

1935
×
Edit this entry  
08
Ishtar

Ishtar

1987
×
Edit this entry  
05
See You Tomorrow

See You Tomorrow

2016
×
Edit this entry  
04
Antoine and Colette

Antoine and Colette

1962
×
Edit this entry  
28
The Circle

The Circle

1925
×
Edit this entry  
23
Swing Girls

Swing Girls

2004
×
Edit this entry  
17
House Specialty

House Specialty

1978
×
Read the review Edit this entry  
09
Quiet Weekend

Quiet Weekend

1946
×
★★★★
Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
Edit this entry  
30
The Sky's the Limit

The Sky's the Limit

1943
×
Read the review Edit this entry  
15
Cross-Country Romance

Cross-Country Romance

1940
×
Edit this entry  
08
It's Love I'm After

It's Love I'm After

1937
×
Edit this entry  
07
St. Martin's Lane

St. Martin's Lane

1938
×
Edit this entry  
28
Easter Parade

Easter Parade

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
24
A Woman of Distinction

A Woman of Distinction

1950
×
Edit this entry  
23
Raffles

Raffles

1939
×
★★★★
Edit this entry  
14
Ladies In Love

Ladies In Love

1936
×
Edit this entry  
13
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
Edit this entry  
08
The Good Fairy

The Good Fairy

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Working Man

The Working Man

1933
×
★★★
Edit this entry  
03
I Married an Angel

I Married an Angel

1942
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
Edit this entry  
24
Lazybones

Lazybones

1925
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Luck of the Irish

The Luck of the Irish

1948
×
★★★½
Edit this entry  
11
Yes, Madam

Yes, Madam

1985
×
★★★½
Edit this entry  
04
Chilly Scenes of Winter

Chilly Scenes of Winter

1979
×
★★★½
Edit this entry  
27
Evenings for Sale

Evenings for Sale

1932
×
★★★
Edit this entry  
24
Unfinished Business

Unfinished Business

1941
×
★★★★
Edit this entry  
21
Divine

Divine

1935
×
★★★
Edit this entry  
20
The Public Menace

The Public Menace

1935
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Magnificent Dope

The Magnificent Dope

1942
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sleeping Car

Sleeping Car

1933
×
★★
Edit this entry  
06
The Doctor Takes a Wife

The Doctor Takes a Wife

1940
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

The Naked Gun: From the Files of Police Squad!

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Love on Delivery

Love on Delivery

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Love Letter

The Love Letter

1998
×
Edit this entry  
15
Forbidden Paradise

Forbidden Paradise

1924
×
★★★½
Edit this entry  
08
It Happened in Flatbush

It Happened in Flatbush

1942
×
★★½
Edit this entry  
06
Twentieth Century

Twentieth Century

1934
×
★★★
Edit this entry  
03
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★★★
Edit this entry  
31
Destination Wedding

Destination Wedding

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Susan Slept Here

Susan Slept Here

1954
×
★★
Edit this entry