Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
Cheaper by the Dozen

Cheaper by the Dozen

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
March Comes in Like a Lion

March Comes in Like a Lion

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Haru

Haru

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
45 Years

45 Years

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Subtle Art of Not Giving a F*ck

The Subtle Art of Not Giving a F*ck

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wicked City

Wicked City

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Le Cercle Rouge

Le Cercle Rouge

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Trek III: The Search for Spock

Star Trek III: The Search for Spock

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Lux Æterna

Lux Æterna

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
White Noise

White Noise

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
This Place Rules

This Place Rules

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Clue

Clue

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Durian Durian

Durian Durian

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Swallowtail Butterfly

Swallowtail Butterfly

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief

The Great Happiness Space: Tale of an Osaka Love Thief

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fourth Dimension

The Fourth Dimension

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Distance

Distance

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Inbetweeners 2

The Inbetweeners 2

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Angel Dust

Angel Dust

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Days When I Don’t Exist

The Days When I Don’t Exist

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Banshees of Inisherin

The Banshees of Inisherin

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Space Cowboys

Space Cowboys

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Five Dedicated to Ozu

Five Dedicated to Ozu

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brewster's Millions

Brewster's Millions

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Barbarian

Barbarian

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bullet Train

Bullet Train

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Law Abiding Citizen

Law Abiding Citizen

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Creepy

Creepy

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Spread

Spread

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Stranger

The Stranger

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry