Marco has logged 506 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Le Jour Se Lève

Le Jour Se Lève

1939
×
★★★★
Edit this entry  
30
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Sisters of the Gion

Sisters of the Gion

1936
×
★★★½
Edit this entry  
29
It Rains on Our Love

It Rains on Our Love

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
Hospital

Hospital

1970
×
★★★★
Edit this entry  
27
24 Frames

24 Frames

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
23
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★½
Edit this entry  
22
There Was a Father

There Was a Father

1942
×
★★★½
Edit this entry  
21
Five Dedicated to Ozu

Five Dedicated to Ozu

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★½
Edit this entry  
20
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★½
Edit this entry  
19
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Edit this entry  
18
There Is No Evil

There Is No Evil

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
17
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Mother and Son

Mother and Son

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Siberia

Siberia

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Holiday on Mars

Holiday on Mars

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
4:44 Last Day on Earth

4:44 Last Day on Earth

2011
×
★★
Edit this entry  
13
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Mahjong

Mahjong

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bad Lieutenant

Bad Lieutenant

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Malmkrog

Malmkrog

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
09
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Death of Mr. Lazarescu

The Death of Mr. Lazarescu

2005
×
★★★★
Edit this entry  
08
Hôtel du Nord

Hôtel du Nord

1938
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Shepherdess and the Seven Songs

The Shepherdess and the Seven Songs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★
Edit this entry  
06
Little Girl

Little Girl

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Only Son

The Only Son

1936
×
★★★★
Edit this entry  
05
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★
Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Edit this entry  
03
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
Céline

Céline

1992
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Crazy Ray

The Crazy Ray

1924
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Year of the Discovery

The Year of the Discovery

2020
×
★★★½
Edit this entry