Marco has logged 68 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
As Bodas de Deus

As Bodas de Deus

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Act of Seeing with One's Own Eyes

The Act of Seeing with One's Own Eyes

1972
×
★★★½
Edit this entry  
31
Days of Youth

Days of Youth

1929
×
★★½
Edit this entry  
30
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Go, Go Second Time Virgin

Go, Go Second Time Virgin

1969
×
★★★½
Edit this entry  
30
Annabelle

Annabelle

2014
×
Edit this entry  
30
God's Comedy

God's Comedy

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Faces

Faces

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★½
Edit this entry  
28
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★
Edit this entry  
28
The American Soldier

The American Soldier

1970
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Whistlers

The Whistlers

2019
×
★★½
Edit this entry  
27
Liberté

Liberté

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★½
Edit this entry  
25
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Sex Zone

Sex Zone

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Summer Palace

Summer Palace

2006
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Platform

The Platform

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Nun

The Nun

1966
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Summer at Grandpa's

A Summer at Grandpa's

1984
×
★★★½
Edit this entry  
22
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Man with No Name

Man with No Name

2010
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Last Dive

The Last Dive

1992
×
★★★½
Edit this entry  
21
Pasolini

Pasolini

2014
×
★½
Edit this entry  
20
Perceval

Perceval

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Traveler

The Traveler

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★★
Edit this entry  
19
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★
Edit this entry  
19
Tie Xi Qu: West of the Tracks

Tie Xi Qu: West of the Tracks

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Honour of the Knights (Quixotic)

Honour of the Knights (Quixotic)

2006
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

The Great Ecstasy of Woodcarver Steiner

1974
×
★★★★
Edit this entry  
16
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Sieranevada

Sieranevada

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
Grass

Grass

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Stone

Stone

1992
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
For One More Hour With You

For One More Hour With You

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
13
Saint Laurent

Saint Laurent

2014
×
★★★½
Edit this entry  
13
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
Edit this entry