• First Cow

    First Cow

    ★★★★

    Cookie, a talented cook who works for a group of fur trappers meets King-Lu, a Chinese immigrant, and together they carry out a daring and dangerous business.

    First Cow is one of those movies that divide audiences, with no room for middle ground: those who don't like it want it to end as soon as possible, if they don't give up halfway through, and those who like it don't mind if it lasts for another 2 hours. I'm for the…

  • O Movimento das Coisas

    O Movimento das Coisas

    ★★★½

    Documentary about the inhabitants of Lanheses, Viana do Castelo, made in the late 70s and early 80s. After 35 years, more and less, this film by Manuela Serra premiered in theaters.

    O Movimento das Coisas is a portrait of the Portuguese rural area, with all its distinct moments, with the presence of the forgotten by the majority, who always remained humble and hardworking, the so called working class.

    The film's atmosphere takes us to a location equal to so many…

  • The Man Who Sold His Skin

    The Man Who Sold His Skin

    ★★★

    Sam Ali, a Syrian refugee desperately looking for a way to be free, accepts the proposal of Jeffrey Godefroi, an eccentric artist, to be a living canvas, by selling his back.

    Starting from the main premise, we can see this film as a critique of the way migrants and refugees are treated by countries that dictate the basic rules of migration laws, and that fail when they are most needed, leaving the task to the countries that they are closer…

  • Through a Glass Darkly

    Through a Glass Darkly

    ★★★★½

    Karin tries to overcome the trauma of her latest treatment at the mental hospital while spending the summer with her family on a small remote island, but between a needy and frustrated husband, a confused and defiant brother and a cold absent father, Karin falls into the clutches of madness.

    The only negative point that one can point out about Through a Glass Darkly by Ingmar Bergman it's the runtime, because 90 minutes is insufficient to appreciate all the beauty…

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★

    Usnavi dreams of returning to his hometown in the Dominican Republic and rebuilding the bar that belonged to his father. Until that dream is fulfilled, he works in a small convenience store in Washington Heights, a neighborhood in Manhattan.

    I didn't expect much in relation to this adaptation of Lin-Manuel Miranda's play, the Broadway hit, and I can say that I didn't come out too disappointed, given the expectations.

    The runtime was not an issue for me (about 2 hours…

  • Quo vadis, Aida?

    Quo vadis, Aida?

    ★★★★

    Aida works as a translator for the United Nations in the city of Srebrenica, Bosnia. When the Serbian army invades the city, Aida and her family find themselves among thousands of Bosnians seeking shelter at a small base defended by the UN.

    Quo Vadis deals with a subject that is still very present and painful, the Bosnian genocide, which unfortunately is part of a long history of conflicts, annexations and usurpation of territory in Eastern Europe.

    It's a film with…

  • La vie de Jésus

    La vie de Jésus

    ★★★★

    Freddy and his friends spend the days riding their motorcycles across the village where they always lived, and channel their anger against a family of Arab immigrants.

    Bruno Dumont premiere film, the iconic French director, known for his corrosive style and exploring the fragility of modern societies.

    In La Vie de Jésus the absence of soundtrack and the short and dry dialogues are essential to convey the feeling of emptiness and sadness. The annoyance, the uselessness and lack of objectives…

  • Nocturnal Animals

    Nocturnal Animals

    ★★★½

    When Susan, a wealthy woman who owns an art gallery, receives a draft of her ex-husband novel her past rises from the ashes and comes back to haunt her.

    A kind of meta-thriller (?), well written, structured, visually very interesting and with two very strong actors, Amy Adams and Jack Gyllenhaal.

    Nocturnal Animals has two faces, one being a seductive, mysterious and stylized film, the other a gory, heavy and uncomfortable film, and it's the balance between these two sides…

  • Army of the Dead

    Army of the Dead

    ★★

    Las Vegas is infested with zombies, and just days before being bombed, a team of mercenaries attempt the biggest coup ever, before hundreds of millions of dollars are reduced to ashes.

    Zack Snyder's return to the style he's used to, and that made him the Golden Boy of the genre for a while, but as with sports in some cases, sometimes it's not good to come home, and hanging up your shoes is the right decision.

    In Army of the…

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild

    ★★★★

    After discovering that he's adopted, Yuddy sets off in search of his real mother. In between, he's disputed by two women, Su Lizhen and Mimi.

    Made with a darker tone and mood, and with a less plastic and eccentric aesthetic that characterizes the director, Days of Being Wild is a tragic story about emotions and the endless search for the meaning of our existence.

    Alone, even surrounded by people, the protagonist, Yuddy, is the center of a complex story where…

  • As Tears Go By

    As Tears Go By

    ★★★★

    Wah, a criminal who aspires to be a gang leader, falls in love with Ngor, a mysterious and attractive girl, who happens to be his cousin. Between forbidden love and his criminal life, Wah must save his best friend, Fly, from a terrible fate.

    The debut film by Wong Kar-Wai, the mythical Hong Kong director, who showed his genius and irreverence right at the start. Few are the directors who, since the start of their career, have known the path…

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    So yeah, this is Bo Burnham's masterpiece