• WandaVision

    WandaVision

    ★★★★★

    Episode 8: 

    SCARLET WITCH OFFICIAL NAME REVEAL AND WHITE VISION??? I just hope the next episode is as long as IW and Endgame combined fuuuuuck


    Also why isn’t anyone mentioning Elisabeth Olsen’s acting???????????

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    Ehhh.. this is the wrong title. Right?


    edit: we’re gettin that home trilogy folks

  • Behind Her Eyes

    Behind Her Eyes

    ★★★★

    moral of the story: mind your own fucking business

  • WandaVision

    WandaVision

    ★★★★½

    I can only handle so much after that episode 5 ending.

  • Fractured

    Fractured

    ★★★★

    I DON’T GET THE BAD RATINGS AND REVIEWS WTF?!!! 
     
    Remember folks: movie averages on Letterboxd mean absolutely NOTHING because the main demographic is pretentious film majors. OR wannabe movie geeks where they become picky and fussy af and pre-brainwashed as soon as they get into this social media. 


    I can’t be bothered writing reviews for every film I watch but I just had to in this one. 

    I’m so glad I didn’t check imdb neither letterboxd ratings before going…

  • The Social Network

    The Social Network

    ★★★★½

    Jesse Eisenberg playing an asshole isn’t good acting. He is accurately just playing himself.

  • Insidious

    Insidious

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One of the better scary movies I’ve watched in a while. Actually gave me goosebumps. Had some minor flaws, where the devil was potrayed as the typical devil look type. But it had many unique elements where other scary movies doesn’t have.

    7.5/10

  • Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    Eternal Sunshine of the Spotless Mind

    ★★★★

    His dreams had so many relatable elements, it’s a fascinating thing how the brilliant human mind works. 

    7.8/10

  • Freaky Friday

    Freaky Friday

    ★★★½

    Now, this is what comedy should be like! I laughed my ass off several times, loved it!


    7,5/10

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    ★★★★★

    FIRST MOVIE IN 2021


    Second time watching, and it is still as mindfucking as the first time.. Although I picked a lot of small details, and understood the main plot well this time.

    Second thought:
    How the hell does anyone have a mind to come up with this?? Lynch is probably the most creative filmmaker out there... The complexity, the creativity, the cinematography, the suspense, the ACTING, the «llorando»... Showing the realism of how fucked up Hollywood was and possibly…

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    Pixar has done it again! This shit really hit deep in my soul and got me crying, and I usually don’t feel this way about sad movies.

    9.5/10

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always

    Euphoria: Trouble Don't Last Always

    ★★★★★

    This was probably one of the best dialogue I’ve seen between two people in TV HISTORY! Don’t even get me started on Colman Domingo’s peformance in this