Sort by

Marcus has logged 755 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Stop and Go

Stop and Go

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Sing 2

Sing 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Language Lessons

Language Lessons

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Edit this entry  
22
I Carry You with Me

I Carry You with Me

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Novata

A Novata

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fritz the Cat

Fritz the Cat

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Making Contact

Making Contact

1985
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
War Horse

War Horse

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Inheritance

The Inheritance

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Riders of Justice

Riders of Justice

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

Nicole Byer: BBW (Big Beautiful Weirdo)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
April Fool's Day

April Fool's Day

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Luck Banging or Loony Porn

Bad Luck Banging or Loony Porn

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Crossing Delancey

Crossing Delancey

1988
×
★★★½
Edit this entry  
06
Flee

Flee

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
How It Ends

How It Ends

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Boogie

Boogie

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Baby, Don’t Cry

Baby, Don’t Cry

2021
×
Edit this entry  
04
7 Days

7 Days

2021
×
Edit this entry  
03
New Order

New Order

2020
×
★★
Edit this entry  
03
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Palm Springs Weekend

Palm Springs Weekend

1963
×
★★½
Edit this entry  
29
Old Henry

Old Henry

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Owl and the Pussycat

The Owl and the Pussycat

1970
×
★★★
Edit this entry  
28
Georgy Girl

Georgy Girl

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Santa Claus: The Movie

Santa Claus: The Movie

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry