Sort by

Marcus has logged 75 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Step by Step

Step by Step

1990
×
Edit this entry  
28
Dante's Inferno

Dante's Inferno

1911
×
Edit this entry  
27
The Conquest of the Pole

The Conquest of the Pole

1912
×
Edit this entry  
27
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
Edit this entry  
26
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
Edit this entry  
26
Meat

Meat

1976
×
Edit this entry  
25
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★
Edit this entry  
25
My Journey Through French Cinema

My Journey Through French Cinema

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Thing From Another World

The Thing From Another World

1951
×
Edit this entry  
24
The Evictors

The Evictors

1979
×
Edit this entry  
23
Death Walks at Midnight

Death Walks at Midnight

1972
×
Edit this entry  
23
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
Edit this entry  
22
Wait Until Dark

Wait Until Dark

1967
×
Edit this entry  
22
Galaxy

Galaxy

1967
×
Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
Edit this entry  
21
Porto

Porto

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Anabasis of May and Fusako Shigenobu, Masao Adachi, and 27 Years Without Images

The Anabasis of May and Fusako Shigenobu, Masao Adachi, and 27 Years Without Images

2011
×
Edit this entry  
20
The Work

The Work

2017
×
★★½
Edit this entry  
20
Silent Running

Silent Running

1972
×
Edit this entry  
19
A Perfect Getaway

A Perfect Getaway

2009
×
Edit this entry  
19
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
Edit this entry  
18
The Long Gray Line

The Long Gray Line

1955
×
Edit this entry  
18
Emerald

Emerald

2007
×
Edit this entry  
18
Happy End

Happy End

2017
×
★★
Edit this entry  
17
Death Wish

Death Wish

1974
×
Edit this entry  
17
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
Edit this entry  
16
Prince

Prince

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Golden Exits

Golden Exits

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Oasis

Oasis

2002
×
Edit this entry  
14
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
Edit this entry  
14
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
Edit this entry  
14
That I'm Falling?

That I'm Falling?

2013
×
Edit this entry  
13
Kyiv Frescoes

Kyiv Frescoes

1966
×
Edit this entry  
13
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
Edit this entry  
13
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★
Edit this entry  
13
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

2016
×
★★★
Edit this entry  
12
Uma Mensagem de Chico Xavier

Uma Mensagem de Chico Xavier

1972
×
Edit this entry  
12
Afternoon Woman

Afternoon Woman

2012
×
Edit this entry  
12
The Square

The Square

2017
×
Edit this entry  
11
Welfare

Welfare

1975
×
Edit this entry  
10
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
Edit this entry  
10
A Luz do Tom

A Luz do Tom

2013
×
Edit this entry  
10
Music According to Tom Jobim

Music According to Tom Jobim

2012
×
Edit this entry  
10
The Black Cat

The Black Cat

2007
×
Edit this entry  
09
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
Edit this entry  
09
Accident Man

Accident Man

2018
×
★★
Edit this entry  
08
Sylvio

Sylvio

2017
×
★★½
Edit this entry  
08
The Cloverfield Paradox

The Cloverfield Paradox

2018
×
Read the review Edit this entry