Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
Edit this entry  
22
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
Edit this entry  
15
Emergency

Emergency

2022
×
Edit this entry  
14
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Edit this entry  
08
Planet Terror

Planet Terror

2007
×
★★★
Edit this entry  
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
Edit this entry  
02
The People Under the Stairs

The People Under the Stairs

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
02
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Edit this entry  
30
The Northman

The Northman

2022
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★
Edit this entry  
30
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
27
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
27
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Edit this entry  
18
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Unbearable Weight of Massive Talent

The Unbearable Weight of Massive Talent

2022
×
★★★½
Edit this entry  
12
Super Fly

Super Fly

1972
×
★★★
Edit this entry  
12
Shaft

Shaft

1971
×
★★★★
Edit this entry  
12
Sweet Sweetback's Baadasssss Song

Sweet Sweetback's Baadasssss Song

1971
×
Edit this entry  
10
Apollo 10½: A Space Age Childhood

Apollo 10½: A Space Age Childhood

2022
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Last Waltz

The Last Waltz

1978
×
Edit this entry  
07
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
Edit this entry  
04
North Sea Hijack

North Sea Hijack

1980
×
★★★½
Edit this entry  
03
Jerrod Carmichael: Rothaniel

Jerrod Carmichael: Rothaniel

2022
×
Edit this entry  
03
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
X

X

2022
×
★★★
Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
Edit this entry  
25
Tai-Chi Master

Tai-Chi Master

1993
×
★★★½
Edit this entry  
25
Chuck & Buck

Chuck & Buck

2000
×
★★★½
Edit this entry  
24
Shaolin Soccer

Shaolin Soccer

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Kung Fu Hustle

Kung Fu Hustle

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★
Edit this entry  
21
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
20
Design for Living

Design for Living

1933
×
★★★★
Edit this entry  
20
Stone Cold

Stone Cold

1991
×
★★★
Edit this entry  
14
Kiss of the Spider Woman

Kiss of the Spider Woman

1985
×
★★★½
Edit this entry  
14
Turning Red

Turning Red

2022
×
Edit this entry  
13
Altered States

Altered States

1980
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Batman

The Batman

2022
×
Edit this entry