MarMar has logged 214 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
21
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Villains

Villains

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
05
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Daniel Isn't Real

Daniel Isn't Real

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Adore

Adore

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Warrior

Warrior

2011
×
★★★★
Edit this entry  
17
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Edit this entry  
17
Braid

Braid

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Death of Dick Long

The Death of Dick Long

2019
×
★★½
Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Cat and the Moon

The Cat and the Moon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ladyworld

Ladyworld

2018
×
½
Edit this entry  
31
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★★
Edit this entry  
24
Them That Follow

Them That Follow

2019
×
★★
Edit this entry  
21
Wounds

Wounds

2019
×
★½
Edit this entry  
20
The Perfection

The Perfection

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Friday

Friday

1995
×
★★★½
Edit this entry  
19
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry