• La Haine

    La Haine

    ★★★★

    I don't know when is the best time to watch this film if any but I was already in a bad mood so I figured this was the best time to see what all the uproar was about regarding LA HAINE and I wasn't disappointed.

  • Scream

    Scream

    ★★★★

    If it wasn't for toxic fandoms this movie would have never got made in the first place

  • Super

    Super

    ★★

    SUPER(BAD)

  • Hotel Transylvania: Transformania

    Hotel Transylvania: Transformania

    ★★

    Other than the abundance of dated references, annoying characters and exhausting humor, at least I can agree with the film's message, being a human sucks ass cheeks like the ones I saw here on display for kids to see.

  • Memento

    Memento

    ★★★★★

    So just like this movie I constantly need to take notes and rewind scenes of Memento because if a scene goes on for too long I might forget so let me write it down. So.....anyway, what was I doing again?

  • Synecdoche, New York

    Synecdoche, New York

    ★★★★½

    As if my loneliness and sadness wasn’t already terrible, Synecdoche, New York just amplified it. I need to lay my head on someone’s shoulder and cry.

  • The 355

    The 355

    ★★

    Somebody get me the number for The 911 because we have an emergency on our hands

  • Attenberg

    Attenberg

    ★★½

    A mediocre Yorgos Lanthimos film that he didn't even direct or write

  • Days of Being Wild

    Days of Being Wild

    ★★★★

    Memory and the passing of time, a minute that passes and that is already part of the memories. There is a sense of doom at all times, a life that goes on out of necessity, like that of the legless bird that must keep flying. Like the tragic ending of Leslie Cheung. It is not a poem but Wong Kar-Wai loves to write beautiful verses.

  • Drive My Car

    Drive My Car

    ★★★★½

    When silence is presented as the main character, it’s roaring and powerful. It’s 3-hour pacing is running so smoothly that you don’t even notice the time passing. It purposely gives us time to think and put the pieces together. Relating it to our own experiences between the characters and dealing with hardships that we haven’t quite moved on from. Life really is a long drive.

  • Red Rocket

    Red Rocket

    ★★★★

    Cock Rocket is basically Good Time but Uncut with Gems

  • The Lost Daughter

    The Lost Daughter

    ★★★

    Parenthood seems extremely stressful. It sucks I won't experience it though.