Michael has logged 143 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Phantasm IV: Oblivion

Phantasm IV: Oblivion

1998
×
Read the review Edit this entry  
29
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Phantasm III: Lord of the Dead

Phantasm III: Lord of the Dead

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★½
Edit this entry  
27
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Tickled

Tickled

2016
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bad Education

Bad Education

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Everything Is Terrible! Holiday Special

Everything Is Terrible! Holiday Special

2012
×
★★★★
Edit this entry  
25
Fences

Fences

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
O.J.: Made in America

O.J.: Made in America

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Madea Christmas

A Madea Christmas

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
20
Ravenous

Ravenous

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Phantasm II

Phantasm II

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait

The Texas Chainsaw Massacre: A Family Portrait

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Other People

Other People

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Rock

The Rock

1996
×
★★★½
Edit this entry  
04
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Man vs. Snake

Man vs. Snake

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
27
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
26
13th

13th

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Embrace of the Serpent

Embrace of the Serpent

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Cell

The Cell

2000
×
★★★
Read prior review Edit this entry