Sort by

phương has logged 32 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Thin Blue Line

The Thin Blue Line

1988
×
Edit this entry  
25
World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

World of Tomorrow Episode Two: The Burden of Other People's Thoughts

2017
×
Edit this entry  
24
Lluvia

Lluvia

1961
×
Edit this entry  
24
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★½
Edit this entry  
23
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★
Edit this entry  
21
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Little Girl of Hanoi

The Little Girl of Hanoi

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
Edit this entry  
18
Black Mother

Black Mother

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
Read the review Edit this entry  
17
Splendor

Splendor

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
The Year of Spectacular Men

The Year of Spectacular Men

2017
×
★½
Edit this entry  
16
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
Edit this entry  
16
The Dead Don't Die

The Dead Don't Die

2019
×
Edit this entry  
14
Daybreak Express

Daybreak Express

1953
×
Edit this entry  
14
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Wind

Wind

1996
×
Edit this entry  
13
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
Edit this entry  
10
It Felt Like Love

It Felt Like Love

2013
×
★★
Edit this entry  
09
Ashes

Ashes

2012
×
Edit this entry  
07
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Color Wheel

The Color Wheel

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Fugue

Fugue

1981
×
Edit this entry  
05
The Death & Life of John F. Donovan

The Death & Life of John F. Donovan

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

1995
×
★★
Edit this entry  
02
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Dizziness

Dizziness

2001
×
Edit this entry  
01
In My Room

In My Room

2020
×
Edit this entry