Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
phương

phương

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for phương
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • phương’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • We're All Going to the World's Fair

    We're All Going to the World's Fair 2021

    ★★★★½ Watched by phương 21 Apr 2022

    this is just me but unmedicated

  • The Suicide Squad

    The Suicide Squad 2021

    ½ Watched by phương 14 Apr 2022

    why the fuck was there a ferret in this movie

  • Inland Empire

    Inland Empire 2006

    ★★★★★ Rewatched by phương 11 Apr 2022

    this is the closest david lynch will ever regrettably be to a musical and i’m not mad about it

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by phương 01 Apr 2022

    cried the entire last act and mitski end credits then cried getting jollibee and cried on the way home and fell to my knees sobbing when i put the chicken in the airfryer because i forgot my roommates had put googly eyes on it

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★ Watched by phương 26 Mar 2022

    saw paul dano as the riddler and moaned so loud i was afraid

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★★ Rewatched by phương 24 Mar 2022

    i keep on watching this again and again to know that i’m not alone in feeling lost

  • 10 Things I Hate About You

    10 Things I Hate About You 1999

    ★★★★ Rewatched by phương 12 Mar 2022

    i got my heart broke today <3

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★★★½ Watched by phương 28 Feb 2022

    i am so afraid of intimacy a casual forehead kiss is something i will be detailing to my therapist i felt represented in this film

  • Scream

    Scream 2022

    ★ Watched by phương 23 Jan 2022

    feels like l*cy or br*t p*tt wrote this, this isn’t a compliment

  • Raw

    Raw 2016

    ★★★★ Rewatched by phương 22 Jan 2022

    had sex while this was playing, best cinematic experience

  • Licorice Pizza

    Licorice Pizza 2021

    ★★★★★ Rewatched by phương 10 Jan 2022

    "you're not my director anymore."

    even better the second time around, the "let me roll it" needle drop is impeccable. i still think this is one of the best california films ever made, but i also think its strength is in conveying infatuation. both gary and alana desperately want to be seen and understood; this rewatch was a little sadder when thinking about it from this lens

    alana desperately wants to be accepted and i understand that urge; i think…

  • Ichi the Killer

    Ichi the Killer 2001

    ★★½ Watched by phương 01 Jan 2022

    what does it say about me that i was eating a plate of nachos calmly while watching this

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 55

Review Tags

46
  • with b
  • with bailey
  • with hamish
  • with nori
  • with alexis
  • with emmalyn
  • with eve
  • with kim
  • with iris
  • with dad
  • with robin
  • with adrian
  • with cammie
  • with jovany
  • with miaoye
  • with mlou
  • with alex
  • with brian
  • with jade
  • with kathleen
  • with max
  • with ricardo
  • with aileena
  • with alan
  • with amie
  • with audrey h
  • with ben
  • with brady
  • with camryn
  • with circle k
  • with drake
  • with eddie
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro