Sort by

Bethany has logged 145 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Maya Angelou: And Still I Rise

Maya Angelou: And Still I Rise

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

Notes from Dunblane: Lessons from a School Shooting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The First Time

The First Time

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Forever My Girl

Forever My Girl

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Greatest Showman

The Greatest Showman

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
The Snowman

The Snowman

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Aileen: Life and Death of a Serial Killer

Aileen: Life and Death of a Serial Killer

2003
×
★★★½
Edit this entry  
25
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Death and Life of Marsha P. Johnson

The Death and Life of Marsha P. Johnson

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Rachel Divide

The Rachel Divide

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whitney

Whitney

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dude

Dude

2018
×
Read the review Edit this entry  
22
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Prince: The Royal Wedding

A Christmas Prince: The Royal Wedding

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Assassin

American Assassin

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Ghostbusters

Ghostbusters

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Terminal

Terminal

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Robin Williams: Come Inside My Mind

Robin Williams: Come Inside My Mind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Gaga: Five Foot Two

Gaga: Five Foot Two

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
Read the review Edit this entry