Sort by

jas has logged 74 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Notorious

Notorious

2009
×
★★★
Edit this entry  
07
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
03
Katherine Ryan: In Trouble

Katherine Ryan: In Trouble

2017
×
★★½
Edit this entry  
01
The Ouija Experiment

The Ouija Experiment

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
01
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
20
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
This Is England

This Is England

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★
Edit this entry  
13
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Lion

Lion

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★
Edit this entry  
25
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blue Jasmine

Blue Jasmine

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
X2

X2

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
19
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Read the review Edit this entry  
11
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
The Innocents

The Innocents

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stoker

Stoker

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★½
Edit this entry  
03
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★
Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★½
Edit this entry  
23
Jackie

Jackie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry