Sort by

Maria has logged 33 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Prick Up Your Ears

Prick Up Your Ears

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Body of Evidence

Body of Evidence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise

Robot Chicken DC Comics Special II: Villains in Paradise

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
21
The Little Traitor

The Little Traitor

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Species

Species

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The English Patient

The English Patient

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Say Anything...

Say Anything...

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Pink Panther 2

The Pink Panther 2

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
08
The Lady from Shanghai

The Lady from Shanghai

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Mortal Storm

The Mortal Storm

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Big Easy

The Big Easy

1986
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Love Is Strange

Love Is Strange

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

Shaun the Sheep: The Flight Before Christmas

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Perez Family

The Perez Family

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Nothing Like the Holidays

Nothing Like the Holidays

2008
×
★★
Read the review Edit this entry